İSTANBUL İÇİ TÜM ÜRÜNLERDE ÜCRETSİZ TESLİMAT
Sevgililer Günü Çiçekleri

                          Sevgililer Günü Nedir?

  • Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi

 

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde aşkla ve heyecanla beklenen 14 Şubat Sevgililer Günü 2024 senesinde de birbirini seven çiftler arasında aynı heyecanla çarşamba günü kutlanacak. Aşkın, özlemin ve sabrın bir araya geldiğinde çiftleri birbirine bağlayan bu özel duyguyu, asırlardır yılın tek bir gününde dünyaca kutlamaktayız.

Peki, hiç merak ettiniz mi sevgililer günü nasıl ortaya çıktı? Birçok kişiye göre sadece ticari amaçlı gün olarak bilinen bu özel günün aslında hikayesi hem acı hem de gizemli.

Sevgililer günü anlamı çiftler arasında beraber zaman geçirmek, günü özel kılmak, samimi hediyeler almak olsa da asırlar öncesinden günümüze kadar uzanan bir hikayeyi ifade ediyor. Şimdi sizlere sevgililer günü nedir sorusunun tarihte iz bırakmış yanıtlarını vereceğiz.

Sevgililer günü hikayesi hiç beklemediğiniz kadar ilginç ve ilgi çekici. Belki bu hikayeden esinlenerek aşkınıza alacağınız hediyeye iliştireceğiniz sevgililer günü notu ile olayın romantizm boyutunu bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz…

İlginizi çekebilir:  https://www.floksia.com/-sevgiliye-cicek

sevgililer günü anlamı

Sevgililer Günü Nedir?

Her sene şubat ayı geldiğinde aşk dolu çiftleri saran bir heyecan vardır. Bu çiftleri heyecanlandıran hazırlık, 14 Şubat Sevgililer Günü telaşıdır. Mağazalar, sokaklar ve restoranlarda kalplerle kırmızı detaylarla yapılan bu tatlı telaşlı hazırlıklar, daha sonra akıllara geldiğinde yüzlerde tebessüm oluşturacaktır.

Sevgililer Günü; sevgiliyle yapılacaklar, sevgiliyle gidilecek yerler, sevgiliye hediye fikirleri konusunda düşünmek ve güzel sürprizler hazırlamak için tatlı vesilelerden biridir aslında…

sevgililer günü hikayesi

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Zaman, Hangi Gün?

Sevdiği kişinin yolunu günlerdir gözleyenler, eşiyle kavuşmak için saatleri sayanlar, şehirleri aşıp bir araya gelen aşk dolu çiftlerin aklında oluşan sorulardan biri de sevgililer günü ne zaman 2024 yılında hangi güne denk geliyor sorusudur.

Rezervasyon ve program yapacaksanız mutlaka sevgililer günü hangi gün olduğunu bilmelisiniz. 2024 yılında 14 Şubat Sevgililer Günü, Çarşamba günü kutlanacaktır. Çarşamba iş günü olduğu için çoğu kişi kutlamayı hafta sonu zamanı yapmayı planlamaktadır. Özellikle kısa tatil planları için bu ayarlama oldukça mantıklı ve uygundur.

 

sevgililer günü nedir

 

Sevgililer Günü Hikayesi ve Anlamı

Milattan sonra 3. yüzyıl döneminden sonra anlam kazanan 14 Şubat’ın merak edilen öyküsüne değinelim:

M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek ve aktif tutmak için askerlerinin evlenmesine yasak getirmiştir. Bu dönemde pek çok asker, sevdiği kadını yurdunda bırakıp savaşlara katılmak zorunda kalmıştır.

Eşinin yolunu bekleyen kadınlar, evlilik hayaliyle zamanın geçmesini beklerken; orduda kalan erkekler de bu hayalle savaşları bitirip evine dönme isteğiyle günlerini geçirmiştir. Evlilik yasağının olduğu Roma İmparatoru Claudius II döneminde, Aziz Valentine çiftlerin nikahlarını gizli olarak kıymıştır. Bu törenlerin gizli kalması için epey mücadele etmiştir. Çünkü evlilik bu süreçte yasakmış.

Birbirini seven çiftler, gizli bir nikah töreniyle evlenirken yaygınlaşan bu gizemli evlilik, Roma İmparatoru Claudius II tarafından duyuldu. Kendi kurallarının dışında gelişen bu duruma çok öfkelenen Roma İmparatoru Claudius II, M.S 270 yılında 14 Şubat’a denk gelen günde ihanetin bedeli olarak Aziz Valentine’yi idam ettirmiştir.

Rivayetlere göre, M.S 270 yılından sonra Aziz Valentine’yi anmak ve ruhunu hatırlamak için her sene 14 Şubat geldiğinde sevgililer, bu günü Aziz Valentine için kutlamaktadır.

14 Şubat Sevgililer Günü’nün en eski hikayesi bu şekilde aktarılmıştır. Peki, söz konusu olan Aziz Valentine kimdir?

Aziz Valentine, Roma İmparatoru Claudius II döneminde kilisede görev yapan bir papaz olarak bilinmektedir. Geçen yıllardan sonra Aziz Valentine, aşkın ve sevginin simgesi olarak hatırlanmaktadır. Sevenleri bir araya getiren yönüyle hafızalara kazınmıştır.

 

Baharı Temsil Eden Bir Gün: 14 Şubat Sevgililer Günü

 

14 Şubat Sevgililer Günü’nün kaynaklarda yer alan farklı bir hikayesi de mevcuttur. Popüler kültürün bir parçası haline gelen 14 Şubat Sevgililer Günü’nün, Roma döneminde kutlanan Lupercalia adı verilen bir şenlikle beraber ortaya çıktığı ifade edilir.

Lupercalia festivali Roma’da, kötü ruhları kovarak şehri temizlemeyi ve böylece sağlık ve bereketi serbest bırakmayı hedefleyen bir kutlamadır. 13 Şubat’tan 15 Şubat’a kadar kutlanan çok eski bir Roma pastoral festivali olarak kaynaklarda yer almaktadır.

Bu festival doğurganlık tanrısı Lada için düzenlenmekteydi. Festivalde bekar olan kadın ve erkekler, belki de hayatının aşkını buluyordu. Her sene şubat ayının ortasında düzenlenen bu festivalde, erkekler bir kutu içinden kadınların adının yazılı olduğu kartları çekiyordu. Her erkeğin çektiği kartta yazılı olan kadın ismi, o gün görüşüp tanışacağı kadını temsil ediyordu.

Anlatılan hikayede yapılan sevgili eşleşmeleri belirli bir süre devam etmişti. Ancak kilise, sonraki yüzyıllarda bu geleneği bitirmek istedi ve 14 Şubat’a denk gelen bu günde Aziz Valentine’nin anılmasını ilan etti.

Sevgiliye hediye kutusu hazırlarken bu hikayeden ilham alarak kutunun içine küçük bir not iliştirebilirsiniz. Mesela, “Yüzyıllar önce hayatlarının aşkını insanlar bu özel günde bulurlarmış… Bu özel günün güzel enerjisini ben de hayatımın aşkıyla paylaşıyorum, ne mutlu!” yazabilirsiniz…

Kaynaklarda yer alan 2 farklı 14 Şubat Sevgililer Günü hikayesi, günümüzde pek çok kişi tarafından bilinmese de artık bu günün ne anlama geldiğini ifade eden birçok makale yer alıyor. Çiftler arasında aşkı ve mutluluğu temsil eden 14 Şubat’ın, aslında idam edilen kilise görevlisini anma günü olduğu söylenebilir. Teknolojinin yaygınlaşması, iletişim araçlarının artık herkeste var olması bu özel günü kutlama isteğini pekiştirmektedir.

sevgililer günü hikayesi

Sevgililer Günü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sevgililer Gününü Kim Çıkardı? Kimin Fikri?

Valentine’nin onuru için yapılan bu kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edildi ve günümüze kadar birçok farklı amaçla, çeşitli programlarla kutlanmaya devam etti.

İslam’da Sevgililer Günü Anlamı Nedir?

Bu özel günün dini bir amacı yoktur. Din görevlileri, bu konuya şöyle bir açıklık getirmiştir: Sevginin sadece tek bir güne sığdırılması uygun değildir. Kişiler, sevdikleri insanlara her zaman saygı duyup sevgisini dile getirmelidir. Günah sayılan bir eylemi içeren gün değildir.

Eşler Sevgililer Günü Kutlar Mı?

Bu özel ve güzel gün sadece sevgili olanlara ithaf edilmiyor. Birbirini seven ve sevmeye devam eden çiftlere hitap eden Sevgililer Günü, içinde aşk ve sevgi besleyen herkes için kutlanmaktadır.

sevgililer günü hikayesi

 

Yukarı Çık
Iptal Et
Hakkımızda Yardım İletişim
Diğer İçerikler