İSTANBUL İÇİ TÜM ÜRÜNLERDE ÜCRETSİZ TESLİMAT
Kokina Çiçeği

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı–Nasıl Çoğaltılır?

 

Yılbaşının rengi kırmızı meyveleri ile evlerinizde görsel şölen yaratacak kokina çiçeği ne çok sıcağı ne de çok soğuğu sever. Bu nedenle oda sıcaklığında mükemmel kırmızılıktaki rengini uzun süre koruyabilir. Yılbaşı çiçeği olarak da bilinen kokinanın bakımı hakkında en çok dikkat edilmesi gereken nokta suya çok fazla ihtiyaç duymamasıdır. Haftada 1 ila 2 kere aşırıya kaçmamak şartı ile sulanabilir. Çoğaltımı konusunda ise eğer iyi bir bakım gösterilirse bütün yıl içerisinde olgunluğa erişebilir, meyvelerindeki çekirdekler ile yeni kokina çiçek üretimi için kullanılabilir.

 

Yılbaşı Çiçeğinin Adı Nedir?

Yılbaşı çiçeğinin adı iki şekilde karşımıza çıkar. Diğer bir adı silcandır. Meyveleri ise halk arasında tavşanmemesi olarak bilinmektedir. İki farklı bitkinin toplanıp derlenmesiyle oluşur. Ancak iki bitkiyi bir araya getirmek oldukça zahmetli olduğu için kokina oldukça değerli bir çiçektir. 

Yılbaşı Çiçeği Kokina Anlamı Nedir?

Yılbaşı çiçeği kokina anlamı için Yunancaya bakmak gerekir. Çünkü adını Yunanca “Kırmızı” kelimesinden almıştır. Mükemmel kırmızılıktaki meyvelerinden almaktadır. Şans, bolluk, bereket ve mutluluk getireceği inanılan kokina çiçeği bir rivayete göre bütün yıl çürümez, solmaz veya yapraklarını dökmezse sahibini bereketli bir yıl bekler. Bu nedenle yeni yılda en çok tercih edilen çiçektir.

 

Yılbaşı Çiçeği (Kokina Çiçeği) Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina çiçeği çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda büyüyemez. Bu nedenle bulunması gereken yer oda sıcaklığında olmalıdır. Kokina çiçeği ayrıca çok su tercih etmeyen bir çiçek türüdür. Haftada 1-2 kere sulanması yeterlidir. Aksi takdirde çiçek solabilir, çürüyebilir. 

Yılbaşı çiçeği bakımı konusunda dikkat edilecek bir diğer nokta da güneş ışığına sadece şubata kadar maruz kalmaması gerektiğidir. Bol çiçek isteniyorsa daha serin bir ortamda bulunmalıdır. Eğer daha sağlıklı bir büyültme isteniyorsa vitamin ve organik gübreleme ile destek sağlanabilir.

Yukarı Çık
Iptal Et
Hakkımızda Yardım İletişim
Diğer İçerikler